Tecrübeli doktorlarımız sizi bekliyor! Tedavinize hemen başlayalım!

Şeffaf Plak Tedavisi

Invisalign  | Şeffaf Plak

Invisalign | Şeffaf Plak

Invisalign (Şeffaf Plak) Sistemi, dişleri düzleştirmeninneredeyse görünmez bir yoludur.

Invisalign (Şeffaf Plak) Nedir?

Invisalign (Şeffaf Plak) Sistemi, dişleri düzleştirmeninneredeyse görünmez bir yoludur. Yenilikçi 3D görüntülemeteknolojisini kullanan Invisalign (Şeffaf Plak) Sistemi,dişlerinizin başlangıç ​​konumundan istediğiniz son konuma kadarsertifikalı Invisalign doktorunuzun teşhisine dayalı olarakeksiksiz tedavi planınızı gösterir. Özellikle dişlerinizi herseferinde biraz hareket ettirmek için bir dizi net hizalayıcıyapılmıştır. Her hizalayıcı yaklaşık 1-2 hafta takılmalı,ardından kitteki bir sonraki ile değiştirilmelidir. Tedavisüresince dişler yavaş yavaş planlanan pozisyona hareket eder.Tedavi süresi kişisel ihtiyaçlarınıza bağlıdır ve doktorunuztarafından belirlenecektir.

Invisalign sistemi nasıl çalışır?

Invisalign hizalayıcılar, dişleri bir dizi dikkatlice kontroledilen ve senkronize hareketle hareket ettirir. Her aşamada, oaşama için Invisalign tedavi planına göre sadece belirli dişlerhareket eder.

Invisalign ne kadar sürer?

Süre, tedavinin zorluğuna bağlıdır ve genellikle geleneksel diştelleri ile karşılaştırılabilir. Ortalama olarak tedavi 9 ila 18ay sürer. Doktor, muayene sırasında size daha detaylı bilgiverecektir.Çalışmalar gösteriyor ki dişler doğru pozisyona kaydırıldıktansonra yavaş yavaş orijinal pozisyonlarına dönebiliyorlar, bunedenle tedavi sonunda Vivera tutucular takılması öneriliyor.

Invisalign’ın faydaları nelerdir?

Invisalign hizalayıcılar neredeyse görünmezdir ve neredeyse hiçkimse dişlerinizi hizaladığınızı fark etmez.Invisalign plakaları çıkarılabilir olduğundan, plakalarıçıkardıktan sonra tedavi sırasında her zamanki yiyecek veiçeceklerinizi yiyebilirsiniz. Ağız hijyenini sağlamak içindişlerinizi bir diş fırçası ve diş ipi ile temizlemek için deçıkarılabilirler. Günde 22 saat hizalayıcı takılması önerilir.Geleneksel diş tellerinin aksine, ayarlayıcılar metal veya teliçermez. Bu, çoğu durumda, bir ortodontistle tekrarlananrandevuların diş tellerinden daha az zaman alacağı anlamınagelir.Invisalign Sistemi, tedavi planını ve sanal sonuçları dahabaşlamadan görmenizi sağlar.

Hizalayıcıları temizlemenin en iyi yolu fırçalamak ve ılık suyladurulamak, Invisalign hizalayıcı temizleme tozu veya özeltemizleme tabletleri kullanmaktır. Ağız hijyeni sağlamak içinher yemekten sonra plakaları takmadan önce dişlerinizifırçalamanız çok önemlidir.

Hayır. Çoğu geleneksel kemer desteklerinden farklı olarak,Invisalign sistemi, yemek saatlerinde ayarlayıcıları kaldırarakistediğiniz her şeyi yemenize ve içmenize olanak tanır. Ayrıcahizalayıcıları yeniden takmadan önce ağız hijyenini korumak içinher yemekten sonra dişlerinizi fırçalamanızı ve diş ipikullanmanızı kolaylaştırır. Günde 22 saat hizalayıcı takmanızıöneririz.

Hizalayıcılar tedavi süresince takılmalı, yemek yerken,fırçalarken ve diş ipi kullanırken çıkarılmalıdır. Tedavininplanlandığı gibi ilerlemesini sağlamak için hizalayıcılarıngünde 22 saat takılması önerilir.

Şeffaf Plağın konuşma üzerinde herhangi olumsuz bir etkisibulunmamaktadır. Bununla birlikte, geleneksel ortodontikapareylerde olduğu gibi, ilk tedavi süresi ağızda alışılmadıkbir nesnenin hissi ile ilişkilidir.

Hizalayıcı takarken sigara içmek kesinlikle önerilmez çünkü bulekelere veya renk değişikliğine neden olabilir.

Yapışabileceği için hizalayıcı takarken sakız tavsiye edilmez.Herhangi bir atıştırmalık yemeden veya yemeden önceplakalarınızı çıkarmanızı tavsiye ederiz.

Herhangi bir ortodontik tedaviden sonra tutucu takmak önemli biradımdır çünkü bu cihazlar dişlerinizi yeni bir pozisyondatutmanıza izin verir. Bu pozisyonu korumak için en iyisidoktorunuz tarafından yönlendirilen tutucuları takmaktır. Çoğudurumda, son hizalayıcı, en iyi tutma seçeneği belirlenene kadargeçici bir tutucu görevi görür. Doktorunuz optimum diş yapısınıkorumak için uzun vadeli seçenekler önerebilir.

Invisalign sistemi ile dünya çapında 5 milyondan fazla hastatedavi edilmiştir.

Diş hekimleri dünyada son 15 yıldır, Türkiye'de ise son 3 - 4yıldır hareketli cihazları başarıyla kullanmaktadır. Bununlabirlikte, Invisalign sisteminde, dişlerini hizalamak isteyen çokçeşitli hastaları tedavi etmek için 3D bilgisayar modellemeteknolojisi ve bireysel parametrelere göre seri üretimkullanılmaktadır. ClinCheck yazılımı, hastaların tedaviye başlamadan önce bile baştan son sonuca kadar tüm diş hizalamasürecini görmelerini sağlar.

Invisalign (Şeffaf Plak) tedavisi nedir?

Ortodontik tedavi görmek isteyen hastaların birçoğu tedavinin uzun sürmesinden, bu süre boyunca braketlerden ve tellerden kaynaklı ağız içi yumuşak dokularda yara olmasından ve güldükleri zaman dışarıdan belli olduğu için ideal olarak estetik olmayan görüntüsünden endişe duymaktadırlar. Ancak günümüzde gelişen teknolojiyle birlikte ortodontik tedavide şeffaf plaklarla tedavi özellikle genç nesil ve yetişkin hastalarda braketlere alternatif olarak karşımıza çıkmakta ve sıklıkla tercih edilmektedir.Invisalign, neredeyse görünmez, çıkartılabilir seri halinde kişiye özel üretilen plaklardan oluşan dişlerinizi düzeltmek için yapılan ortodontik tedavi yöntemidir. Dijital ortodontik tedavi teknolojisi olan Invisalign ile tel ve braket kullanmadan kişiye özel yapılan şeffaf plaklarla diş hareketi yapılabilmektedir. Invisalign’ın en büyük avantajı, ortodontik tedavi boyunca dişleriniz düzelirken sizin bu olumlu değişiklikleri görüp tedavi gördüğünüzün belli olmamasıdır.

Invisalign ile dişler nasıl hareket ediyor?

Ortodontistiniz sizin Invisalign için uygun bir vaka olduğunuza karar verdikten sonra ağızdan alınan ölçülerden elde edilen alçı modeller CAD-CAM denilen 3 boyutlu tarama yöntemi ile veya dijital tarama cihazıyla dijital olarak bilgisayar ortamına aktarılır. Bilgisayar ortamına aktarılmış olan modeller üzerinde belirlenen tedavi planına göre dişler üzerinde bilgisayar simülasyonu ile modelleme yapılır ve dişler hareket ettirilir. Belirlenen tedavi planı ve süresine göre seri şeffaf plaklar üretilir. Her bir şeffaf plak ile dişlerde 0.05 mm’lik hareket elde edilir. Her bir plak ortalama 2 hafta süreyle kullanılır ve istenilen hareket elde edildikten sonra diğer plağa geçilir.

Invisalign ile tedavi sonucu tedaviye başlamadan önce görülebilir mi?

Bilgisayar ortamına aktarılan modeller üzerinde yapılan simülasyon ile elde edilen tedavi sonucunuzu üç boyutlu olarak görebilirsiniz. Tedaviniz boyunca bulunduğunuz tedavi aşamasına göre dişlerinizin hareketini üç boyutlu olarak takip edebilirsiniz.

Herkes Invisalign ile tedavi olabilir mi?

Invisalign, çocuklardan erişkinlere kadar her yaşta uygulanabilen bir tedavi yöntemidir. Günümüzde Invisalign teknolojisinin gelişmesiyle birlikte neredeyse her vakada uygulanabilir bir tedavi haline gelmiştir. Ancak burada unutulmaması gereken nokta braketlerle ortodontik tedavide olduğu gibi sağlıklı diş, dişeti ve kemik yapısının olmasıdır. Sağlıklı diş ve destek dokusunun bulunduğu hafif ve orta çapraşıklığın olduğu vakalarda tedaviye uygunluğunuz muayene olduktan sonra ortodontistiniz tarafından değerlendirilir. Daha zor vakalarda ise invisalign tedavisi tel tedavisi ile birlikte kombine edilerek uygulanabilir.

Invisalign ile tedavide braketlere göre daha mı uzun sürmektedir?

Ortodontik tedavilerin süresi vakanın zorluğuna göre değişmektedir. Çoğu birey şeffaf plaklarla yapılan tedavinin tellerle yapılan tedaviye göre daha uzun süreceğini düşünmektedir. Ancak sanılanın aksine Invisalign tedavi süresi normal ortodontik tedavi süresiyle benzer sürede veya daha kısa olmaktadır.

Plaklar günde kaç saat takılmalıdır?

Plakların takılma süresi tedavinin gidişatını, başarısını ve tedavi süresini etkilemektedir. Plaklar günde en az 20-22 saat olacak şekilde gece-gündüz takılmalıdır. Sadece yemek yerken ve sıvı tüketiminde plaklar çıkartılmalıdır. Soğuk veya normal sıcaklıkta su içerken çıkartmaya gerek kalmaz. Bunun dışında önemli bir toplantı veya önemli bir günde 1-2 saat çıkartılarak ufak kaçamaklar yapılabilir.

Invisalign tedavisinde kontroller hangi sıklıkta olmaktadır?

Invisalign ile kontrol sıklığı vakanın planlamasına, kontrol seanslarında uygulanacak işlemlere göre değişmektedir. Genellikle 4-6 haftada bir kısa süren kontrol seansları yapılmakta ve bu seanslarda yeni kullanılacak plaklar teslim edilmektedir. Böylelikle nerede olursa olsun 2 haftada bir plaklar değiştirilerek tedavi devam edebilmektedir.

Invisalign tedavisinde ağrı olur mu?

Invisalign plakları ilk takıldığında planlanan harekete bağlı olarak uygulanan kuvvet nedeniyle birkaç gün süren baskı ve hassasiyet olmaktadır. Ancak dişler bu baskıyı kısa sürede tolere etmekte ve bu duruma adapte olmaktadır.

Invisalign plakları konuşmayı etkiler mi?

Invisalign plakları ilk takıldığında dili rahatsız edebilir. Ancak 1-2 günlük bir alışma sürecinden sonra dil bu plaklara alışacaktır ve konuşmayı etkilemeyecektir.

Invisalign’ın avantajları nelerdir?

Invisalign ile tedavi olurken günlük yaşamınız olumsuz anlamda etkilenmez ve plakların bir çok avantajı bulunmaktadır.

  • Gülüşünüzü özgür bırakın!

Invisalign’ın en önemli özelliği şeffaf olmasından dolayı tedavi süresi boyunca neredeyse görünmez olmasıdır. Tedavi süresi boyunca siz dişlerinizdeki olumlu değişiklikleri fark ederken dışarıdan bakıldığında tedavi gördüğünüz anlaşılmaz. Gülüşünüzü saklamanıza gerek kalmaz ve tedavi boyunca gülmeye devam edebilirsiniz.

  • Kendinizi kısıtlamayın!

Invisalign plakları çıkartılabilir olduğundan herhangi bir kısıtlama olmadan sevdiğiniz içeceğin ve yemeğin keyfini sürmeye edebilirsiniz. Normal braketlerde olduğu gibi yeme ve içme konusunda herhangi bir sınırlama yoktur.

  • İstediğinizi zaman mola verin!

Invisalign plakları ile istediğiniz zaman tedaviye ara verebilirsiniz. Toplantı, iş görüşmesi, düğün, mezuniyet gibi önemli günlerde tedaviye ara verip , istediğiniz zaman plakları takarak tedaviye devam edebilirsiniz..

  • Ağız sağlığınızı devam ettirin!

Invisalign ile telle ortodontik tedavideki gibi braketlerin arasında gıda artıklarının kalma problemini yaşamazsınız. Diş fırçası ve diş ipini rahatlıkla kullanmaya devam ederek etkin bir temizlik yapabilir, ortodontik tedavi sırasında görülebilecek diş çürükleri ve dişeti problemlerinden kurtulabilirsiniz.

  • Daha az randevu, daha az süre!

Invisalign tedavisinde randevuların süresi ve sıklığı tel tedavisine göre daha azdır. Seanlar ortalama 4-6 haftada bir yapılır ve kısa kontroller şeklinde gerçekleştirilir. Seanlar arasında braket tedavisinde görülen braket kopması, tel batması gibi problemlerle karşılaşılmaz.

  • Invisalign ile konforun keyfini sürün!

Invisalign’da metal braketler yerine yumuşak plaklar kullanıldığı için braketlerde alışma döneminde görülen ağıziçi dokularda yaraların oluşması söz konusu değildir.

  • Invisalign tedavisini her doktor uygulayabilir mi?

Invisalign tedavisi de diğer ortodontik tedavilerde olduğu gibi bir ortodonti uzmanı tarafından yapılmalıdır. Ancak ortodonti uzmanlarının da Invisalign tedavisi yapabilmek için sertifika programına katılıp sertifika alması gerekmektedir. Invisalign uygulayacak doktorun ortodonti uzmanı olduğundan emin olunmalıdır.