Tecrübeli doktorlarımız sizi bekliyor! Tedavinize hemen başlayalım!

Diş Teli Tedavisi Ankara

Diş Teli Tedavisi

Diş Teli Tedavisi

Fildent Ankara Diş Teli Tedavisi yani Ortodonti, ağız ve dişlerin anormal şekilde büyümesi, yapısal ve şekilsel olarak bozuklukların giderilmesini amaçlayan tıbbi diş hekimlik bilim dalına verilen addır.

Ankara Diş teli tedavisi ağız ve dişlerin üç boyutlu incelenmesinin ardından konulan teşhis akıbetinde geçekleştirilir. Ortodontik tedavi sonucunda hastanın kusursuz düzgünlükte diş sahibi olması ve harika bir gülüş elde etmesi sağlanır. Bu sayede hastanın yaşam kalitesi artar.

Diş Telinin Çalışma Mantığı Nedir?

Dişlerin üzerine geçirilen tel ne işe yarar gibi bir takım sorular ortodonti hekimlerine sıkça sorulan sorular arasında ilk sıraya oturmuştur. Diş telleri dişlere düzenli şekilde çekim etkisi uygular. Çekim etkisinin fazla ya da az olması durumunda farklı olumsuz sonuçlar doğabilmektedir. Fazla uygulanan çekim etkisi diş dokusuna ve dişeti zedelenmesine sebebiyet verir. Buna bağlı olarak dişlerin bağlı olduğu kök de bir hayli yara alır, ve erken düşme gibi olumsuz sonuçlar verebilir. Çekim kuvvetinin yeteri miktarda olmaması yani az olması durumunda diş telleri hiç bir işe yaramaz, diş telinin kullanımı ve bakımı zor olduğundan hastalar uzun yıllar boyunca beklediği sonucu alamadığı gibi gereksiz masraf etmiş olurlar. Doğru çekim etkisi uygulayan diş telleri sayesinde dişler istenilen pozisyona getirilebilir. Diş tellerinin dişe bağlanan kısmına biz braket diyoruz. Braketler dişlerin üzerinde ufak delikler açılarak tutturulur. Diş telinin dişe bağlanan noktası burasıdır. Diş teli tedavisinin güzel olan yanı 24 saat tedavi sürecinin devam etmesidir. Braketler sayesinde bu tedavi desteklenir. Bu şekilde zaman içerisinde tedavi süreci noktalanır. Ortodontik tedavi yani diş teli tedavisinde diş tellerine yardımcı lastikler de kullanılabilir. Bu elastik ajanlar hastanın kendi kendine takıp çıkarabileceği aparatlardır. Bu sayede ağız şeklinin düzgün durması sağlanır, tedavi sürecini hızlandırdığı gibi birçok işe yarar.

Fildent Ankara olarak Diş teli tedavisinin uzun zaman almasının nedeni dişlerin kemik içerinde ki konumunu değiştirmeyi amaçlamasıdır. Ortalama olarak 1 ayda 2 mm yol kat etmektedir. Bu nedenle uzun zaman zarfı gerekebilir. Net bir süre vermek gerekilirse bu imkansızdır. Hastanın ağız ve diş sağlığına göre değişiklik gösteren bir faktördür. Gün geçtikçe her alan geliştiği gibi ortodonti yani diş teli tedavisi de gelişmekte. Eskiye göre daha hızlı sonuçlar veren ve seyrek kontrol gerektiren diş telleri günümüzde mevcut. Yani sürekli kontrole mi gideceğim diyen hastalara bu tarz bir çözüm yolu sağlanmış oldu. Estetik bakımdan kaygılı hastalarımız için ise metal, seramik ve cam braket tercihleri mevcuttur. Bu sayede diş telleriniz gözünüze ve gülüşünüze güzel gelmesi sağlanır.Fildent Ankara Diş Teli uygulamalarında en başarılı doktorların ve önde gelen kliniklerin randevularına ulaşmak artık bizimle inanılmaz kolay. Sizin de kendinizin ve sevdiklerinizin diş sağlığına dikkat etmenizin vakti geldi. Çocuklarınızın veya aile fertlerinizin ağız ve diş sağlığını iyi hale getirmek için ortodontik tedavi  gerektiren durumlarda profesyonel yardım almak için hiçbir zaman gel değil. Ancak hekim kontrolündeki süreç ne kadar erken başlarsa o kadar iyi oluyor.

Diş Teli Tedavisi Kaç Yaş Gruplarına Yapılabilir?

En başta belirtmemiz gereken, Uluslararası Ortodonti Birliği’nin tavsiyesi 7 yaşına giren her çocuğun ortodontik kontrolden geçmesidir. Bu sayede erken yaşta gelişme durumunda olan dişlerin doğru şekilde ve biçimde büyümesi sağlanır. Gelecekte oluşabilecek ağız ve diş sağlık sorunlarının böylece önüne geçilmiş olur. Minimum yaş ortalamasına gelecek olursak 10 ila 12 yaşın altına diş teli tedavisi uygulanmaz. Bu yaş gruplarının altında olan çocuklar gelişim izlemesine alınır ve incelenir. Özellikle tedavi gerektiren bir bozukluk görülmediği sürece gelişim sürecinin noktalanması beklenir. Yetişkinlerde Diş Teli Tedavisi Yetişkin her hastaya ortodontik tedavi uygulanması mümkündür. Gerek ağız ve diş şekli gerekse güzel bir gülüş için diş teli taktırabilirsiniz.

Diş Telinin Bakımı Nasıl Gerçekleşir?

Aslında bakımı çok da zor değildir. Dikkat edilmesi gereken hususlar vardır bile denilebilir. Dişleri düzenli şekilde, yumuşak bir fırçayla fırçalamak. Fırçalama esnasında braketlere baskıdan kaçınmak. Braketlerin arasını temizlemek için ise diş arayüz fırçaları veya tek ucu serleştirilmiş diş ipleri kullanılmalıdır. Bunun dışında kabuklu yiyeceklerin kabuğunu dişlerinizle çıkartmamak, çekirdek buna basit bir örnek olabilir. Tüm bunlar sayesinde düzgün dişlere ve kusursuz gülüşe ortodontik tedavi sayesinde ulaşabilirsiniz.Ankara diş teli uygulamaları konusunda uzmanlaşmış profesyonellere siz de Fildent Ankara sayesinde her an ulaşabilirsiniz. Hemen şimdi Yaşamkent Diş Kliniği Fildent’e uğrayın. Randevu almak için gecikmeyin; diş sağlığınız, önceliklerinizden biri olsun ve sağlığınızı önemseyin.