Tecrübeli doktorlarımız sizi bekliyor! Tedavinize hemen başlayalım!

Zirkonyum Kaplama

Zirkonyum Kaplama

Zirkonyum Kaplama

Zirkonyum kaplama; alt tabakası zirkonyum metali içeren, üst yapısında ise porselen malzemesi bulunan tedavi yöntemidir.

Zirkonyum Diş Nedir?

Fildent Ankara Zirkonyum Diş dediğimiz kron sabit diş tedavisinde tercih edilen beyaz bir alışımdır. Beyaz olması hasebiyle ağızda daha estetik bir duruş sağlar. Zirkonyum kaplama protezin altında yer alan seramiğin üzerine uygulanır. Diş kaybı yaşayan hastalarımızın eksikliğini hissettiği güzel gülüşler bu sayede yakalanır. Zirkonyum sade estetik kaygısı için mi tercih edilir sorusuna gelecek olursak, bir yandan öyle diyebiliriz. Işığı aynı doğal dişleriniz kadar geçiren zirkonyum kaplama sayesinde protez olduğu hiç anlaşılmayacak. Metal destekli kron ya da köprü tedavilerinin opak ve dişetlerinde oluşturduğu gri renk çirkinliğini Zirkonyum Diş tedavisi ile çözüme kavuşturuyoruz. Yöneltilen bir başka soru ve Zirkonyum Diş tedavisinin zorunlu nedenlerle yapılasına sebep olan metal alerjisi. Metal alerjisi olan hastalar Ankara Zirkonyum Diş tedavisini kullanabilir mi sorusuna cevap vermek gerekiyor. Zirkonyum destekli protez tedavileri sayesinde metal alerjisi olan hastalar güvenle bu protez işlemini yaptırabilirler. Metal alerjisi olan hastalarımızın en çok rahatsızlık duydukları bu sorunu da ortadan bu şekilde kaldırmış oluyoruz.

Zirkonyum Diş Kaplama Tedavisini Değiştirmek Gerekiyor Mu?

Hastalarımızın Zirkonyum kaplama tedavisi hakkında en çok merak ettikleri konu bu olsa gerek. Her protez tedavisinin yıllık düzenli bakım işlemi vardır. Bu bakım işlemleri Zirkonyum kaplama tedavisinde de yer almakta. Zirkonyum diş kaplama tedavisi gören hastalarımızın disiplinli bir şekilde bu rutin bakımlara gitmesi ve ağız sağlığı için temizliğine dikkat etmesi sonucunda uzun yıllar kullanılabilir. Her protez tedavisinde olduğu gibi ağız ve çene kemiğinin yapı değiştirmesi ya da bozulması durumunda bakım hizmetini sunan doktorunuz değiştirme işlemlerini başlatabilir. Siz fark etmeseniz de çene kemiğiniz gün geçtikçe gelişmek ve değişmektedir. Bu değişiklik eğer ki tedavinize olumsuz etki yaratıyorsa bunu sadece uzman doktor arkadaşlarımız anlayabilir. Sadece Zirkonyum Diş tedavisi için değil her protez tedavisinde yıllık rutin bakımlarınızda disiplin göstermeniz büyük bir önem arz etmekte.

Metal alerjisi olanlarda zirkonyum uygulanabilir mi?

Zirkonyum destekli protezler metal içermediği için metal alerjisi olanlarda güvenle kullanılabilir.

Zirkonyum Diş Kaplama Tedavisi Nasıl Gerçekleştirilir?

Zirkonyum kaplama yapılırken tedavinin gerçekleştirileceği dişiniz bir miktar küçültülür. Küçültme işlemi sırasında hastalarımıza lokal anestezi uygulanır ve hastamızın ağrı, sızı ve acı hissetmesinin önüne geçilir. Kesilen dişinizin üzerine yapay geçici bir protez yerleştirilir bu sayede hastanın protez tedavisi boyunca dişiz kalmaması sağlanır. Özel laboratuvarlarda üretilen Zirkonyum diş proteziniz ölçülere uygun şekilde yapıldı mı diye bir sürü test ve aşamadan geçer. Dayanıklılık düzeyi ölçülür ve hastanın ağızında test edilir. Hiçbir sorun yaşanmadıysa ki %99 oranında yaşanmıyor, özel üretim ağız ve diş sağlığına yüzde yüz uyumlu yapıştırıcılarla yapıştırılıyor. Yapıştırma işlemi sırasında sıkça gelen bir başka soruyu da cevaplamak isterim. Hastalarımızın %90’ı yapıştırıcının tutmayacağını ve ömrünün kısa olduğunu düşünüyor. Hayır tıp alanı için geliştirilen bu yapıştırıcı malzeme %100 güvenli olmakla birlikte her tedavi öncesi test ediliyor.

Zirkonyum Kaplama Kırılır Mı, Düşer Mi?

Fiziksel travma dayanıklılığı neredeyse doğal dişlere aynıdır. Zirkonyum kaplamayı dişinize yapıştırmak için özel üretim bir çok yapıştırıcı vardır. Bu sayede dişinize sağlam bir şekilde bağlanması sağlanır. Zirkonyum kaplamanızın kırılması ya da düşmesi sonrası yıllık bakım yaptırdığınız doktorunuza ulaşmanız gerekmektedir. Fiziksel travma yaşadığınızda darbenin etki alanı ve zedelediği yerler çok önemli Zirkonyum kaplamanız zarar görmese bile çene kemiğiniz de oluşabilecek problemler için yine hekim arkadaşlarımıza ulaşmanız gerekmektedir. Bu konuda tam bilgi veremiyoruz. Hastanın kemik yapısı ve darbeye karşı direncine göre değişiklik gösteren bir faktör. Bunu da nihayetinde yine yıllık kontrollerinizde anlaşılacaktır.

Porselen Kaplama ve Zirkonyum Kaplama Arasindaki Fark Nedir?

Porselen kaplama dental seramikten yapilmakta olup uygulanirken metal kopru kullanılır.Bu metaller genellikle altin yada platinden yapılır ve bu yüzden maliyeti arttırır. Porselen kaplamanin isik geçirgenliği yoktur. Bu sebepten dolayi doğal dis renginden uzaklasilmis olunur. Zirkonyum kaplama ise metal desteksizdir. Ayrica zirkonyum maddesi oksijen ile birleştiğinde cok sert bir hal alan materyaldir. Zirkonyum isik gecirgenlgine sahip olduğu için dis renginde dogallik yakalanir.