Tecrübeli doktorlarımız sizi bekliyor! Tedavinize hemen başlayalım!

Sinüs Kaldırma

Sinüs Lifting ( Sinüs Kaldırma)

Sinüs Lifting ( Sinüs Kaldırma)

Sinüs kaldırma işlemi nedir sorusundan önce sinüs ne ona bir bakalım. Sinüs, ağız içerisinde yer alan üst çeneye bağlı azı dişlerinin yakınında bulunan anatomik boşluğu verilen addır. Sinüslerin görevi, sesin oluşumuna katkı sağlamak ve kafa ağırlığını düşürmek olduğun bu boşluklar insanlar için ciddi önem sahibidir.

Fildent sinüs kaldırma tedavisi, sarkan sinüsler implant tedavisine büyük birer engeldir. Kemik tozları sayesinde sinüsler kaldırılır ve doldurulur bu sayede implant tedavisi için yeterli yer edinilmiş olur. Sinüs sarkması doğal bir süreç gibi gözükse de bir çok ağız ve diş tedavisine engeldir. Kemik tozları sayesinde hastanın sinüsleri tekrar doğru konuma getirilir. Bunun dışında kafa ağırlığını ve sesleri doğru çıkartmaya yarayan sinüsler, arkada dişlerin yerine uygulanacak olan implant tedavisine de engeldir. Protezler sinüs duvarına yaklaşarak hastanın ağzı ve diş sağlığını bozar. Bu noktada da sinüs lifting uygulaması yapılır.sinüslerin ciddi sorunlara yol açma sebepleri sadece dişlerimize fazlaca yakın olmalarıdır. Tüm diş tedavileri destek alınacak bir yer aramaktadır, implant tedavi buna en büyük örnek olacaktır. Sinüsler sarkarak boşluk derecesini büyütürler ve dişlere yakın olduklarından tedavide destek alınacak kemiklere erişimi engellerler. Bu gibi durumlarda kemik tozlarından yararlanarak yapılan tedavi işlemine de Sinüs Lifting yani Sinüs Kaldırma İşlemi adı verilir.

Sinüs Lifting Ameliyatı Nasıl Yapılmaktadır?

Sinüs kaldırma işlemi aslında sinüsün membran duvarı istenilen konuma getirilmesidir. Membran yani sinüsün içini çevreleyen duvar. Sinüs lifting operasyonu lokal anestezi yada hastanın arzusuna göre genel anestezi ile yapılabilmektedir. Sıradan dişçi hekimliği koltuğunda halledilen bu cerrahi işlem şu şekilde gerçekleşir. Ağız içerisinden açılan yaklaşık olarak 2 mm bir pencereden sinüs duvarına erişim sağlanır. Sinüs membranı bu aşamada istenilen konuma getirilir ve oluşan boşluk kemik tozu ve greftleme işlemiyle doldurulur. Bu sayede implant tedavisi uygulanacak yerde ki kemik eksikliği giderilmiş olur hasta ise daha düzgün sesler çıkarmaya başlar. Açılan delik ise hekiminiz tarafından dikilerek tedavi edilir.

Sinüs Lifting (Sinüs Kaldırma) uygulamasıyla aynı anda implant yapılabilir mi?

Sinüs sarkması sonucu mevcut kemik miktarı implant vidasının sabitleneceği kadarsa aynı anda implant uygulanabilir. Ancak bazı durumlarda kemik kaybı implantın yerleştirlmesine uygun olmayacak kadar fazladır. Böyle durumlarda önce sinüs kaldırma işlemi uygulanır. Kemik oluşumu için beklenir (yaklaşık 6 ay). Sonrasında implant uygulaması yapılır.

Sinüs Lifting yani Sinüs Kaldırma Tedavisi Sonrası Hastalar Nelere Dikkat Etmelidirler?

Sinüs lifting operasyonu sonrası birinci kural iki saat boyunca kesinlikle yemek, içmek ya da benzeri bir eylem yapmak kesinlikle ve kesinlikle yasaktır. İkinci kural 24 saat boyunca yeme içme işleminde yara olan yani tedavinin gerçekleştiği alanla yemekten kaçınmak. Sinüs kaldırma işlemi sonrasında hastaların son olarak dikkat etmesi gereken şey burun temizliğidir. Burun temizliği esnasında baskı uygulamamak ve hapşırma esnasında kesinlikle ağız açık konumda tutulacak. Bunlara dikkat edildiği taktirde sorun yaşamadan hayatınıza devam edebilirsiniz.

Sinüs Lifting İşlemi Tehlikeli Midir?

Diş hekiminiz deneyimli ve titiz olduğu süre boyunca hiç bir tehlike yoktur. Şayet doktorun kalitesine bağlı olarak her operasyon tehlikelidir. Her tedavi yöntemi ne kadar tehlikeli ise bu sinüs lifting yani sinüs kaldırma operasyonu için de aynıdır.

Oluşabilecek kompozisyonlar şunlardır:

Sinüs membran duvarı yırtılabilir. Bu doğal bir şeydir küçük yırtılmalarda tedavi devam ederken büyük yırtılmalarda tedavi işlemi iptal edilir. Sinüs membran duvarı kendi kendine iyileşebilir.

Her cerrahi işlemde olduğu gibi kanama meydana gelebilir. Kanamaya bağlı olarak enfeksiyon kapabilir.

Operasyon sonrası içtiğiniz su, çay ve benzeri sıvıların burnunuzdan gelmesi gerçekleşirse acil olarak hekiminize baş vurmanız gerekmektedir. Bu kompozisyon çok ciddi sonuçlara sebebiyet verebilir. Ağız içerinde bununa açıklığın usta bir hekim tarafından tekrar dikilmesi gerekir.

Bunun dışında bir kompozisyon yaşarsanız, rahatsızlık duyarsanız hekiminize muayene olmanız gerekmektedir.