Ankara Lamine diş

Ankara Lamine diş (yaprak diş) nedir ?

Dişlerin ön yüzeylerine yapıştırılan porselenlere lamina protez denilir. Halk arasında yaprak protez olarak bilinmektedir.

Lamina protez yapımı için diş kestirmem gerekli mi? Dişlerim fazla küçültülecek mi?

Yapılacak en koruyucu protetik tedavilerden birisidir. Ortalama 0,3-0,7 mm diş dokusu uzaklaştırmak lamina için yeterlidir. Ancak bazı vakalarda diş dokusu uzaklaştırmadan da lamina uygulaması yapılabilir (prepless).

Laminalar hangi çeşit malzemelerden yapılır?

Lamina-yaprak diş protezlerin yapımı için farklı malzemeler kullanılır. Porselen, kompozit ve akrilikten üretilebilir. Porselenden imal edilen laminalar oldukça ince ve şeffaf bir yapıdadır. Bu malzemeler içerisinde en estetik olanı porselenden yapılan laminalardır.

Laminalar dişe nasıl tutunur?

Dişin ön yüzüne özel bir yapıştırıcı ile yapıştırılırlar. Yapıştırılmasında adeziv sistemler kullanılır. Bu yapıştırıcılar oldukça güçlü tutuculuk sağlarlar.

Laminalar yapıştırıldıktan sonra düşer mi?

Günümüzde gelişen teknolojiye ayak uyduran yapıştırıcı adeziv sistemler oldukça güçlü tutuculuk sağlarlar. Kurallara uygun olarak kullanılan bu adeziv sistemlerle yapıştırılan laminaların düşmesi oldukça zordur.

Lamina ? yaprak diş protezler ne amaçla kullanılır ?

Laminalar ayrık dişlerin birleştirilmesinde, istenmeyen diş renklenmelerinde, diş beyazlatma ile sonuç alınamayan ileri derecedeki renklenmelerde, kırık yada aşınmış dişlerde, rengi ve yapısı bozulmuş dolgulu dişlerde doğal diş estetiğini sağlamak için uygulanabilir. Ayrıca hafif derecedeki çapraşık dişlerin düzeltilmesinde de laminalar uygulanabilir.

Laminalar renk değiştirir mi ?

Porselenden yapılan laminlar asla renk değiştirmez. Kahve, çay ve sigara ile renkleri değişmez. Aşınmaya dirençlidir.

Laminalar kolay kırılır mı?

Kurallarına uygun olarak yapıldıklarında kırılmaları oldukça zordur. Çok ince olmalarına rağmen, dişe yapıştırıldığında oldukça dayanıklı ve güçlü bir yapıda olmaktadırlar. Oldukça hassas bir uygulamadır. İyi bir klinik ve laboratuar çalışması gerekir. Hekimin ve diş teknisyeninin bu konu üzerinde teknik bilgisi, estetik anlayışı ve uyumlu bir çalışma yapması gerekmektedir.